Nadchodzi CZERWONY RZEŹNIK Z WROCŁAWIA! – pierwszy fragment

Graham Masterton napisał nowe opowiadanie osadzone we Wrocławiu. To niespodzianka dla fanów z Dolnego Śląska, gdzie autor miał nakręcić promocyjny film do własnego scenariusza, ale ze względu na epidemię koronawirusa akcja została przełożona. Zamiast tego powstał póki co CZERWONY RZEŹNIK Z WROCŁAWIA (THE RED BUTCHER OF WROCLAW), oparty na legendach o tym mieście za czasów II Wojny Światowej. To właśnie wtedy Niemcy próbowali utrzymać Wrocław w obronie przed rosyjską armią.

Opowiadanie pojawi się tej jesieni w świątecznej antologii horroru, która zostanie w Polsce wydana przez wydawnictwo Akurat. W języku angielskim będzie je można przeczytać w antologii MIDNIGHT IN THE PENTAGRAM w wydawnictwie Silver Shamrock.

Specjalnie dla czytelników tej strony Graham Masterton udostępnił pierwsze, otwierające zdania opowiadania:

Tego roku we Wrocławiu było zimniej, niż podczas ostatniej zimy II Wojny Światowej, kiedy Niemcy desperacko bronili się przed postępującą armią Rosyjską.

W styczniu 1945 roku temperatura spadła do minus 27 stopni i oślepiające zamiecie przetoczyły się przez Dolny Śląsk idąc ze wschodu. Wtedy to 18 000 osób zamarzło na śmierć.

Oczekiwałem śniegu. Chciałem śniegu. Ale to, co sypało z nieba każdego ranka było tak przytłaczające, jakby Bóg i anioł Gabriel toczyli niekończącą się bitwę na poduszki.

Od tego momentu opowieść robi się tylko straszniejsza!  Będziecie czekać?

THE HOUSE OF A HUNDRED WHISPERS ukończone!

Graham Masterton ukończył właśnie prace nad powieścią THE HOUSE OF A HUNDRED WHISPERS (DOM SETKI SZEPTÓW). Ma to być horror o nawiedzonym domu, gdzie duchy… nie do końca są duchami, a czymś o wiele bardziej przerażającym!

W Wielkiej Brytanii i USA książka powinna ukazać się w okolicach Halloween. Polska premiera powieści przewidywana jest na 2021 rok. Poniżej okładka edycji zagranicznej:
THE HOUSE OF A HUNDRED WHISPERS okładka

THE CHILDREN GOD FORGOT zakupione przez Rebis

Gotowi na nowy horror Mastertona? Wydawnictwo Rebis nabyło prawa do wydania THE CHILDREN GOD FORGOT (DZIECI ZAPOMNIANE PRZEZ BOGA).

Fabuła podejmie m.in. trudny temat aborcji i po części osadzona będzie w kanałach pod Londynem. Jeden z nich jest zablokowany ogromną masą tłuszczu i innych odpadów, które się zestaliły.  Kiedy pracownicy kanalizacji próbują ją usunąć, zaczynają dziać się dziwne i makabryczne rzeczy.

W powieści wystąpią bohaterowie WIRUSA – Jamila Patel i Jerry Pardoe, którzy mają pomóc w śledztwie ze względu na doświadczenie ze zdarzeniami paranormalnymi.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy Rebis wyda książkę na polskim rynku. Być może wydarzy się to jeszcze w tym roku.

Dziś premiera audiobooka ZWIERCIADŁO PIEKIEŁ

Poniżej przedstawiamy okładkę audiobooka ZWIERCIADŁO PIEKIEŁ, jednego z najlepszy horrorów Grahama Masterton. W roli głównej wystąpił Antoni Pawlicki (widoczny na okładce), natomiast narratorem jest Adam Ferency. Oprócz tego, w tej superprodukcji udział wzięło ponad 40 innych aktorów.

Audiobook jest już dostępny w Audiotece pod tym linkiem w cenie 49,90 zł.

Audiobook ZWIERCIADŁO PIEKIEŁ

Startuje IV edycja konkursu literackiego W WIĘZIENIU PISANE

Poniżej przedstawiamy plakat IV edycji konkursu literackiego W WIĘZIENIU PISANE, organizowanego przez Graham Mastertona we współpracy z Zakładem Karnym w Wołowie, Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Wołowie, Aglomeracją Wrocławską, Rozczytaną Aglomeracją, Wrocławskim Domem Literatury, a także Wydawnictwami Rebis oraz Albatros. Konkurs rusza dzisiaj i potrwa do 31 maja 2020 roku.

Plakat został wywieszony we wszystkich polskich zakładach karnych, jest więc szansa, że tym razem zgłoszeń będzie jeszcze więcej. Ogłoszenie wyników nastąpi we wrześniu.

Plakat promujący W WIĘZIENIU PISANE

Poniżej treść komunikatu prasowego na temat wydarzenia:

Ruszyła czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów pod egidą Grahama Mastertona. Znany brytyjski autor horrorów, thrillerów i kryminałów, podobnie jak w ubiegłych latach, sam wybierze zwycięzców, a we wrześniu przyleci do Polski, by osobiście wręczyć im nagrody. Na jego specjalne zaproszenie warsztaty literackie dla więźniów poprowadzi polska pisarka Joanna Opiat-Bojarska.

Konkurs jest pokłosiem spotkania z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie podczas wizyty pisarza w Aglomeracji Wrocławskiej w ramach projektu Rozczytana Aglomeracja w 2016 roku. Masterton był wówczas nie tylko pod wrażeniem wnikliwości zadawanych przez więźniów pytań, ale i faktu, iż większość z nich zadana została po angielsku.

W trzech dotychczasowych edycjach konkursu wpłynęły aż 323 opowiadania od pensjonariuszy zakładów karnych z całej Polski. Angielski pisarz jest pod wrażeniem tej liczby:

Podczas mojej pierwszej wizyty w więzieniu w Wołowie zrozumiałem, że mimo zainteresowania więźniów książkami z dobrze wyposażonej zakładowej biblioteki, brakowało im sposobu na podzielenie się swoimi uczuciami ze światem zewnętrznym.

Pomyślałem, że świadomość, iż ich historie będą czytane poza murami więzienia, zwiększy ich poczucie własnej wartości. Dałoby im to także terapeutyczne ujście dla ich frustracji, gniewu,  poczucia porażki i rozczarowania.

Okazało się, że efekt przerósł moje oczekiwania. Chociaż niektóre historie były fikcyjne, wiele z nich miało głęboki rdzeń bolesnej rzeczywistości – mówi Masterton.

W tym roku osadzeni z Wołowa mogą liczyć na dodatkową atrakcję. Do ich zakładu przyjedzie znana autorka kryminałów i powieści sensacyjnych, Joanna Opiat-Bojarska, by poprowadzić dla chętnych warsztaty literackie. Pozwoli to wołowskim pensjonariuszom rozwinąć swe umiejętności pisarskie, ale i nabrać pewności siebie.

Termin zgłoszeń do konkursu mija 31 maja 2020 roku. Po preselekcji, najlepsze opowiadania zostaną przetłumaczone na język angielski i przesłane pisarzowi, który dokona wyboru zwycięzców – przyznana zostanie nagroda główna oraz 9 nagród za drugie miejsce. Triumfator otrzyma specjalne trofeum, a cała wyróżniona dziesiątka – nagrody rzeczowe w postaci przenośnych odtwarzaczy DVD. We wrześniu Masterton specjalnie przyleci do Polski, by osobiście wręczyć nagrody. W konkursie nie ma jednak przegranych – podobnie jak dotychczas, wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe i zaprojektowane przez samego pisarza długopisy oraz spersonalizowane listy z podziękowaniami.

Graham Masterton (w środku) podczas uroczystego ogłoszenia wyników drugiej edycji konkursu. Obok Katarzyna Janusik, tłumaczka prac na język angielski oraz Robert Kuczera, dyrektor Zakładu Karnego w Wołowie.
Foto: Marta Boska

 

Okładka audiobooka ANIOŁOWIE CHAOSU

Poniżej przedstawiamy okładkę audiobooka ANIOŁOWIE CHAOSU, czyli thrillera rozpoczynającego się od odkrycia wyjaśniającego tajemniczą śmierć Generała Sikorskiego. Powieść czyta popularny aktor Mariusz Bonaszewski. Audiobook jest już dostępny w Audiotece pod tym linkiem w cenie 29,90 zł.

Okładka audiobooka ANIOŁOWIE CHAOSU

Graham Masterton dwukrotnie odwiedzi Wrocław! Nakręci o mieście film.

Już w marcu Graham Masterton ponownie odwiedzi Wrocław, aby porozmawiać z pozostałymi organizatorami o tegorocznej edycji konkursu „W więzieniu pisane”. W trakcie tej wizyty autor chce nakręcić film promujący miasto i jego historię do własnego scenariusza, który jest już gotowy.

Masterton jest zachwycony faktem, że znana polska pisarka Joanna Opiat-Bojarska odwiedzi latem Zakład Karny w Wołowie, aby przeprowadzić dla osadzonych zajęcia z pisania, które mają pomóc im zająć lepsze miejsca w konkursie. Pani Joanna jest autorką popularnych powieści kryminalnych z policjantami Burzyńskim i Majewskim, a także z dziennikarką śledczą Anką Rogozińską oraz serii Kryształowi o Biurze Spraw Wewnętrznych Policji.

Kolejna wizyta Grahama we Wrocławiu odbędzie się we wrześniu, kiedy to będzie miało miejsce wręczenie nagród w następnej edycji konkursu „W więzieniu pisane”.

Joanna Opiat-Bojarska, zdjęcie nadesłane przez Grahama

Zdjęcie z pierwszej wizyty Grahama w Polsce

Mamy dla Was nie lada gratkę! Dziś rano, przeglądając książki, Graham Masterton otworzył egzemplarz pierwszego polskiego wydania MANITOU z wydawnictwa Amber. Znalazł w nim zdjęcie z pierwszej wizyty w naszym kraju w 1989 roku, czyli 31 lat temu! Przedstawiamy Wam je poniżej:

Graham i Wiescka Masterton, pierwsza wizyta w Polsce, Warszawa 1989r.

Pierwsze szczegóły fabuły horroru THE HOUSE OF A HUNDRED WHISPERS

Graham Masterton pracuje jeszcze nad powieścią THE HOUSE OF A HUNDRED WHISPERS, ale już ujawnił nam pierwsze szczegóły fabuły. Oto one:

Były naczelnik więzienia Dartmoor zostaje w tajemniczych okolicznościach zamordowany w swojej XVI-wiecznej posiadłości znajdującej się niedaleko zakładu karnego. Jego dwóch synów i córka dyskutują, które z nich odziedziczy dom. Podczas pobytu w rezydencji, zaczynają słyszeć złowieszcze szepty, a pięcioletni syn jednego z potomków naczelnika znika. Dom i otaczające go wrzosowiska zostają poddane szczegółowym poszukiwaniom, ale po chłopcu nie ma ani śladu. Miejscowy historyk odkrywa jednak, że w posiadłości istnieje ukryty tajemniczy pokój. Nie jest to jednak zwykłe puste pomieszczenie…

Czekacie na kolejne ghost story od Mastertona?

ŚWIST UMARŁYCH już w sprzedaży!

Przypominam, że już dziś do sprzedaży trafia premierowa powieść Grahama Mastertona – ŚWIST UMARŁYCH od Wydawnictwa Albatros. Jest to oczywiście dziewiąta część cyku powieściowego o Katie Maguire. Zachęcamy do lektury!

Już niebawem na stronie www.grahammasterton.pl znajdziecie także recenzję powieści.

Polska okładka powieści ŚWIST UMARŁYCH

Audiobooki Mastertona w Polsce w gwiazdorskiej obsadzie!

Na początku grudnia informowałem, że Graham podpisał kontrakt z Audioteką na produkcję trzech audiobooków – ANIOŁOWIE CHAOSU, GŁÓD oraz ZWIERCIADŁO PIEKIEŁ. Pojawiły się już pierwsze szczegóły i muszę przyznać, że są to wieści niezwykle interesujące!

ANIOŁÓW CHAOSU w formie audiobooka przeczyta Mariusz Bonaszewski, znany polski aktor teatralny, filmowy oraz telewizyjny, a także doświadczony aktor dubbingowy (od 2011 roku podkłada głos m.in. pod Tony’ego Starka w  filmach Marvela).

Znamy już także obsadę aktorską, która swoich głosów użyczy do horroru ZWIERCIADŁO PIEKIEŁ. Wśród gwiazd znalazły się między innymi: Adam Ferency (narrator), Antoni Pawlicki (Martin Williams), Jakub Strach (Boofuls), a także Marian Opania, Lech Dyblik, Kamila Baar, Katarzyna Zielińska, Anna Dereszowska, Antoni Królikowski, Krzysztof Banaszyk czy Przemysław Bluszcz!

Oba audiobooki powinny pojawić się na rynku pod koniec marca. Czekamy!

Graham Masterton w książce PAPERBACKS FROM HELL

Być może nie jest to już news, ale uznałem, że warto wspomnieć o unikatowej książce PAPERBACKS FROM HELL, którą nakładem Quirk Books w 2017 roku wydał Grady Hendrix. Dopiero wpadła mi w ręce i myślę, że jest w stanie zainteresować przynajmniej część z Was.

Książka w całości poświęcona jest książkowym horrorom opublikowanym w latach 70. i 80, z naciskiem na te najbardziej ekstremalne, pulpowe czy w jakiś sposób istotne dla gatunku. Co więcej, całość wzbogacona jest licznymi okładkami, które zdobiły amerykańskie wydania książek grozy, a jakie one wtedy były, sami wiecie doskonale – podobne grafiki pojawiły się i u nas, chociaż nieco później, na początku lat 90.

Okładka książki PAPERBACKS FROM HELL

Oczywiście w książce tego rodzaju nie mogło zabraknąć reprezentacji Grahama Mastertona. W rozdziale poświęconym klątwom rdzennych amerykanów wymierzonym przeciwko białemu człowiekowi znajduje się cała strona dotycząca Grahama, w dużej mierze poświęcona oczywiście powieści MANITOU, ale nie tylko. To jednak nie wszystko – Brytyjczyk wspominany jest też w kontekście unikatowych stworów (tu pokazano okładki DŻINNA), a także magazynów grozy (gdzie wspomniano o historii, jak opowiadanie ERYK PASZTET przyczyniło się do zamknięcia magazynu o horrorach – FRIGHTENERS).

Okładka pierwszego numeru magazynu FRIGHTENERS z zapowiedzią opowiadania ERYK PASZTET

Jeśli więc będziecie mieli okazję położyć swoje głodne horroru łapki na książce Hendrixa, to gorąco polecam. Masterton jest oczywiście tylko jedną z wielu składowych, które tworzą wizerunek horroru w tym złotym okresie, zanim wydawcy przerzucili swoje siły na thrillery, ale znajdziecie tam wiele ciekawych informacji i przede wszystkim oryginalnych okładek książek wydanych również u nas, od autorów takich jak Clive Barker, Guy N. Smith, F. Paul Wilson, John Coyne, Mort Castle czy Shaun Hutson.