Recenzja książki SEKS Z INWENCJĄ

„Seks z inwencją” to książka, która niejako wykracza poza ramy poprzednio publikowanych pozycji, jednocześnie stanowiąc obszerne podsumowanie wiedzy zawartej w poradnikach ukazujących się od lat na rynku. Podstawowym pytaniem, jakie stawia Masterton za pomocą niniejszej książki jest „Czy jesteś najseksowniejszą kobietą w życiu swojego partnera?”, a potem skrupulatnie stara się na nie odpowiedzieć.

Która z kobiet nie chciała by wiedzieć, jak ma postępować, by jej ukochany mężczyzna marzył tylko o niej? Okazuje się, że wcale nie jest to takie trudne, zwłaszcza, że panami kierują jasno określone, doprecyzowane i powtarzające się w większości  przypadków wzorce, których znajomość na pewno pomoże kobiecie wprowadzić do życia seksualnego nowy, gorący ład i porządek.

W długim wstępie Masterton zachęca do zrobienia rachunku sumienia i zastanowienia się nad własną postawą wobec seksu i mężczyzn. Autor zdaje sobie sprawę, że każdy, nawet najbardziej namiętny związek zacznie się wypalać, kiedy w życie wkradnie się rutyna, przyzwyczajenie, wspólny budżet, praca, wychowywanie dzieci i wiele innych „życiowych czynników”, ostrzega jednak jednocześnie, że praca nad związkiem z aktualnym mężczyzną jest dużo lepszym wyjściem, niż zmiana partnera. Fascynacja nowym kochankiem również po jakimś czasie wygaśnie, a problemy pozostaną te same.

Graham Masterton proponuje co bardziej nieśmiałym kobietom przyjęcie swojego seksualnego alter ego – kogoś, kim zawsze chciały się stać, kogoś, kto w seksie robi wszystko to, na co ma ochotę. Niniejsza postawa ma ogromną zaletę – zdejmuje bowiem ograniczenia i zahamowania (to przecież nie ja robię te ekscytujące, sprośne rzeczy, tylko ta druga).

W książce zawarte są quizy, które pozwolą jasno określić preferencje seksualne partnera, w tym również to, czy woli być seksualnie dominujący, czy uległy. Jeden z rozdziałów poświęcony jest zresztą w całości seksowi spod znaku S&M, w którym na dwóch przykładach – kobiety dominującej i uległej (ten drugi jest naprawdę wstrząsający!), pokazuje, jakie pozytywy może przynieść taki rodzaj współżycia. Autor dochodzi do wcale nie tak oczywistych wniosków, że w większości przypadków stroną dominującą jest kobieta. Ma to swoje uwarunkowania psychologiczne – mężczyźni, którzy na co dzień muszą podejmować poważne decyzje zawodowe, zarządzać pracownikami, przyznawać im podwyżki lub zwalniać ich, często chcą w łóżku stracić całkowicie kontrolę i zdjąć z siebie odpowiedzialność za przebieg wydarzeń, oddając władzę w ręce kobiet. Panie natomiast, które uwarunkowania społeczne i historyczny czyniły podległymi, chcą wcielić się w rolę bezwzględnych domin, które mają swojego niewolnika (lub niewolników) na każde skinienie i którzy muszą wykonywać każdy rozkaz, bo inaczej czeka ich bolesna, aczkolwiek niezwykle podniecająca kara. Brytyjczyk zaznacza, że zaawansowany seks sadomasochistyczny wymaga dwojga ufających sobie partnerów i z reguły jest niegroźny, dopóki nie wchodzi w sferę zadawania sobie bólu nie do zniesienia, lub takiego, który spowodować może trwały uszczerbek na zdrowiu, lub nawet zagrożenie życia. Takie praktyki są bowiem niedopuszczalne, a nieumiejętność osiągnięcia podniecenia seksualnego bez elementów fetyszu jest przypadkiem mogącym kwalifikować się pod specjalistyczne leczenie.

Inne rozdziały „Seksu z inwencją” skupiają się na doradzaniu w kwestii flirtowania – zaskakujący jest fakt, jak wiele par „stałych” przestaje po jakimś czasie się uwodzić, co negatywnie wpływa na jakość związku. Za pomocą quizu określającego najbardziej podniecające, wzrokowe bodźce seksualne, Masterton pomaga określić, które części ciała, bądź zachowania kobiety, najbardziej kręcą jej mężczyznę. Kolejny rozdział natomiast bardzo dokładnie skupia się wyłącznie na seksie oralnym.

Tradycyjnie, wszystkie informacje i porady zawarte w książce zilustrowane są licznymi przykładami w postaci listów od korespondentek i korespondentów pisarza, którzy stosowali się do jego uwag i zmieniali swoje współżycie seksualne przy pomocy jego wskazówek. 

Książkę wieńczy Słowniczek Marzeń Erotycznym, w którym Brytyjczyk w krótkiej, hasłowej formie robi przegląd najważniejszych informacji zawartych w tym poradniku. „Seks z inwencją” to bardzo dobra pozycja dla tych, którzy skrycie tęsknią za fantastycznymi aktami miłosnymi, a nie mogą, nie chcą, lub boją się wdrożyć je w życie. To poradnik dla każdego, kto marzenia erotyczne ma i bardzo chciałby odmienić swoje współżycie, poprzez ich realizację.

Autor recenzji: Piotr Pocztarek

Wydawnictwo: Rebis

Rok wydania: 1996

Liczba stron: 264

Format: 11 x 17

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.