Jim Rook, nauczyciel języka angielskiego w West Grove Community College w Los Angeles jest bohaterem kolejnego cyklu powieściowego, stworzonego przez Grahama Mastertona. Jim posiada wyjątkowe umiejętności postrzegania zjawisk nadprzyrodzonych, a także komunikowania się z duchami. Zdolności te zostały nabyte po wypadku, w którym Rook otarł się o śmierć.
Jim ma 34 lata. Jego podopiecznymi są uczniowie klasy specjalnej, dla młodzieży trudnej, opóźnionej, wymagającej szczególnej uwagi. Rook to mężczyzna, który swój zawód traktuje serio, a jego uczniowie są dla niego najważniejsi. Kiedy jeden z nich zostaje brutalnie zamordowany w szkolnej kotłowni, a jedyną osobą która widziała sprawcę okaże się Jim, zostaniemy wciągnięci w jedną z najlepszych powieści Grahama Mastertona.
Jim będzie musiał zmierzyć się z potężnym czarownikiem Voodoo – Umberem Jonesem, wujkiem jednego z uczniów. Jones ma moc opuszczania swojego ciała i dokonywania diabelskich mordów pod postacią ducha. Powstrzymanie go będzie trudne, gdyż tylko Rook jest w stanie go zobaczyć. Wraz z kilkoma uczniami z klasy specjalnej Jim przeżyje swoją pierwszą przygodę i rozpocznie kolejny po „Manitou” znamienny dla twórczości Mastertona cykl powieściowy.
Pisany z myślą o serialu telewizyjnym cykl ma do tej pory sześć tomów, a zapowiedziane są dwa kolejne. Za każdym razem bohater stawia czoła innemu demonowi, czy zjawie wywodzącej się z innej religii czy kultury, a robi to z wrodzonym wdziękiem i poczuciem humoru. Obok Harry’ego Erskine’a – bohatera najważniejszego w twórczości Grahama cyklu „Manitou”, Jim Rook jest najwyrazistszą postacią w prozie tego autora. Tym chętniej poznajemy jego przygody, jego uczniów, dylematy moralne i miłosne perypetie.
Pierwsza część cyklu wprowadza nas w świat Jima Rooka, pozwala poznać zależności panujące w jego świecie i przyzwyczaja nas do jego uczniów. Klasa, którą uczy bohater może nam się kojarzyć jedynie z filmem „Młodzi gniewni”, jednak bohaterowie tego obrazu nie mieli problemów z siłami nadprzyrodzonymi. „Rook” nie jest powieścią brutalną, natomiast charakteryzuje się właściwym dla Mastertona klimatem i rozwojem akcji, zachowując przy okazji wysoki poziom fabularny, okraszony niebanalnym poczuciem humoru i doskonałymi dialogami. Jeśli nie lubi się gwałtownej brutalności, ostrego seksu i morza krwi, warto poznać twórczość Grahama zaczynając od tej właśnie powieści.
Autor recenzji: Piotr Pocztarek
Wydawnictwo: Albatros
Rok wydania: 2003
Liczba stron: 224
Format: 12 x 21
Ocena recenzenta: 9/10