Startuje IV edycja konkursu literackiego W WIĘZIENIU PISANE

Poniżej przedstawiamy plakat IV edycji konkursu literackiego W WIĘZIENIU PISANE, organizowanego przez Graham Mastertona we współpracy z Zakładem Karnym w Wołowie, Miejską i Gminną Biblioteką Publiczną w Wołowie, Aglomeracją Wrocławską, Rozczytaną Aglomeracją, Wrocławskim Domem Literatury, a także Wydawnictwami Rebis oraz Albatros. Konkurs rusza dzisiaj i potrwa do 31 maja 2020 roku.

Plakat został wywieszony we wszystkich polskich zakładach karnych, jest więc szansa, że tym razem zgłoszeń będzie jeszcze więcej. Ogłoszenie wyników nastąpi we wrześniu.

Plakat promujący W WIĘZIENIU PISANE

Poniżej treść komunikatu prasowego na temat wydarzenia:

Ruszyła czwarta edycja ogólnopolskiego konkursu literackiego dla więźniów pod egidą Grahama Mastertona. Znany brytyjski autor horrorów, thrillerów i kryminałów, podobnie jak w ubiegłych latach, sam wybierze zwycięzców, a we wrześniu przyleci do Polski, by osobiście wręczyć im nagrody. Na jego specjalne zaproszenie warsztaty literackie dla więźniów poprowadzi polska pisarka Joanna Opiat-Bojarska.

Konkurs jest pokłosiem spotkania z pensjonariuszami Zakładu Karnego w Wołowie podczas wizyty pisarza w Aglomeracji Wrocławskiej w ramach projektu Rozczytana Aglomeracja w 2016 roku. Masterton był wówczas nie tylko pod wrażeniem wnikliwości zadawanych przez więźniów pytań, ale i faktu, iż większość z nich zadana została po angielsku.

W trzech dotychczasowych edycjach konkursu wpłynęły aż 323 opowiadania od pensjonariuszy zakładów karnych z całej Polski. Angielski pisarz jest pod wrażeniem tej liczby:

Podczas mojej pierwszej wizyty w więzieniu w Wołowie zrozumiałem, że mimo zainteresowania więźniów książkami z dobrze wyposażonej zakładowej biblioteki, brakowało im sposobu na podzielenie się swoimi uczuciami ze światem zewnętrznym.

Pomyślałem, że świadomość, iż ich historie będą czytane poza murami więzienia, zwiększy ich poczucie własnej wartości. Dałoby im to także terapeutyczne ujście dla ich frustracji, gniewu,  poczucia porażki i rozczarowania.

Okazało się, że efekt przerósł moje oczekiwania. Chociaż niektóre historie były fikcyjne, wiele z nich miało głęboki rdzeń bolesnej rzeczywistości – mówi Masterton.

W tym roku osadzeni z Wołowa mogą liczyć na dodatkową atrakcję. Do ich zakładu przyjedzie znana autorka kryminałów i powieści sensacyjnych, Joanna Opiat-Bojarska, by poprowadzić dla chętnych warsztaty literackie. Pozwoli to wołowskim pensjonariuszom rozwinąć swe umiejętności pisarskie, ale i nabrać pewności siebie.

Termin zgłoszeń do konkursu mija 31 maja 2020 roku. Po preselekcji, najlepsze opowiadania zostaną przetłumaczone na język angielski i przesłane pisarzowi, który dokona wyboru zwycięzców – przyznana zostanie nagroda główna oraz 9 nagród za drugie miejsce. Triumfator otrzyma specjalne trofeum, a cała wyróżniona dziesiątka – nagrody rzeczowe w postaci przenośnych odtwarzaczy DVD. We wrześniu Masterton specjalnie przyleci do Polski, by osobiście wręczyć nagrody. W konkursie nie ma jednak przegranych – podobnie jak dotychczas, wszyscy uczestnicy otrzymają pamiątkowe i zaprojektowane przez samego pisarza długopisy oraz spersonalizowane listy z podziękowaniami.

Graham Masterton (w środku) podczas uroczystego ogłoszenia wyników drugiej edycji konkursu. Obok Katarzyna Janusik, tłumaczka prac na język angielski oraz Robert Kuczera, dyrektor Zakładu Karnego w Wołowie.
Foto: Marta Boska

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.