Graham Masterton w książce PAPERBACKS FROM HELL

Być może nie jest to już news, ale uznałem, że warto wspomnieć o unikatowej książce PAPERBACKS FROM HELL, którą nakładem Quirk Books w 2017 roku wydał Grady Hendrix. Dopiero wpadła mi w ręce i myślę, że jest w stanie zainteresować przynajmniej część z Was.

Książka w całości poświęcona jest książkowym horrorom opublikowanym w latach 70. i 80, z naciskiem na te najbardziej ekstremalne, pulpowe czy w jakiś sposób istotne dla gatunku. Co więcej, całość wzbogacona jest licznymi okładkami, które zdobiły amerykańskie wydania książek grozy, a jakie one wtedy były, sami wiecie doskonale – podobne grafiki pojawiły się i u nas, chociaż nieco później, na początku lat 90.

Okładka książki PAPERBACKS FROM HELL

Oczywiście w książce tego rodzaju nie mogło zabraknąć reprezentacji Grahama Mastertona. W rozdziale poświęconym klątwom rdzennych amerykanów wymierzonym przeciwko białemu człowiekowi znajduje się cała strona dotycząca Grahama, w dużej mierze poświęcona oczywiście powieści MANITOU, ale nie tylko. To jednak nie wszystko – Brytyjczyk wspominany jest też w kontekście unikatowych stworów (tu pokazano okładki DŻINNA), a także magazynów grozy (gdzie wspomniano o historii, jak opowiadanie ERYK PASZTET przyczyniło się do zamknięcia magazynu o horrorach – FRIGHTENERS).

Okładka pierwszego numeru magazynu FRIGHTENERS z zapowiedzią opowiadania ERYK PASZTET

Jeśli więc będziecie mieli okazję położyć swoje głodne horroru łapki na książce Hendrixa, to gorąco polecam. Masterton jest oczywiście tylko jedną z wielu składowych, które tworzą wizerunek horroru w tym złotym okresie, zanim wydawcy przerzucili swoje siły na thrillery, ale znajdziecie tam wiele ciekawych informacji i przede wszystkim oryginalnych okładek książek wydanych również u nas, od autorów takich jak Clive Barker, Guy N. Smith, F. Paul Wilson, John Coyne, Mort Castle czy Shaun Hutson.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.