List Grahama do Williama Burroughsa wystawiony na aukcję

Mało znany fakt: Graham Masterton napisał książkę z Williamem S. Burroughsem, słynnym amerykańskim pisarzem i poetą, autorem legendarnych powieści Ćpun, Nagi lunch czy Pedał. Zmarły w 1997 roku Burroughs był jednym z największych przedstawicieli ruchu artystycznego zwanego „Beat Generation”. Bitnicy często uchodzili za niezrozumianych i kontrowersyjnych, chociażby ze względu na eksperymenty z używkami.

Wróćmy do przeszłości – w pierwszej połowie lat 60-tych Burroughs uchodził za mentora dla młodych, początkujących pisarzy. Jednym z nich był Graham Masterton, który zwykł korespondować listownie z Burroughsem. Jednym z tematów był wspólny projekt – eksperymentalna językowo, praktycznie nieprzetłumaczalna na inne języki powieść Rules of Duel.

Okładka powieści RULES OF DUEL

Niedawno dokonano zaskakującego odkrycia – w biurku należącym niegdyś do  Burroughsa znaleziono liczne listy, a wśród nich ten, którego autorem w 1964 roku był Graham Masterton. Listy zostały wystawione na aukcję w domu aukcyjnym Bonhams (jednym z najstarszych w Nowym Jorku) i zostały zlicytowane za 5700 dolarów.

List Grahama Mastertona do Williama Burroughsa (1964 r.)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.